Altay Tankı Üretime Hazır

Altay tankının seri üretim sözleşmesi Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında imzalandı. İlk tankın 18 ay sonra teslim edileceği bildirildi.

Teknoloji 09.11.2018, 17:29 09.11.2018, 17:38 Düzce Flaş
Altay Tankı Üretime Hazır

ALTAY TANKI İÇİN SERİ ÜRETİM SÖZLEŞMESİ İMZALANDI

Savunma Sanayii Başkanlığı ile BMC arasında seri üretime ilişkin imzalar atıldı. Bu imza ile beraber BMC, 250 adetlik tankın üretiminnde çalışmaya başlayacak. Bugüne kadar yapılan açıklamalara göre seri üretim hattından ilk tank 18 ay sonra çıkacak.

Savunma Sanayii Başkanı Prof.Dr. İsmail Demir Twitter'dan açıklama yayımladı. Demir'in attığı Tweet'te şu ifadelere yer verdi:

"Proje, 250 adet ALTAY ana muharebe tankının seri üretimi ile birlikte ömür devri lojistik desteği ile TSTM kurulumu ve işletilmesini kapsıyor. İlk Altay tankı 18 ay sonra KKK'ya teslim edilecek. Hayırlı olsun."

ALTAY TANKI İLE İLGİLİ ÖNEMLİ DETAYLAR.
 
Altay, Türkiye tarafından geliştirilen 3+ nesil ana muharebe tankıdır.

Seri üretimin ilk aşamasında motor ve transmisyon dışında yurt dışından temin edilen ve yerlileştirilmesinde çok büyük sorun bulunmayan birkaç unsur bulunuyor.

Türkiye'nin ilk yerli ana muharebe tankı olma vasfını taşıyan Altay’ın tasarımında, Türk Silahlı Kuvvetleri’nin gerçekleştirmesi muhtemel her türden harekât şartları ve katılım sağlayacağı BM/NATO operasyonlarının gereksinimleri göz önünde tutuldu.
 
Altay, günümüz modern tanklarında bulunan en güncel ve gelişmiş teknolojilerle donatıldı.
 
Altay, sahip olacağı müthiş ateş gücü ve isabet oranı, yüksek hareket yeteneğiyle TSK'nin sahadaki en önemli araçlarından biri olacağı tahmin ediliyor.
 
Altay tankında tank komutanı, nişancı, sürücü ve doldurucu, yani 4 mürettebat çalışıyor. Altay’ın üzerinde ana silah olarak, pek çok değişik mühimmatı atabilen 120 mm’lik 55 kalibre top mevcut.
 
Ana silah ve yardımcı silahların kontrol edilebilmesi maksadıyla Altay’a özel yeni nesil atış kontrol sistemi çalışmaları ise devam ediyor.
 
Bu sistem sayesinde Altay, hareket halindeki hedefleri dahi son derece yüksek isabet oranıyla vurabilecek.
 
Altay'da, her çeşit tehdide karşı tankı savunmak üzere tasarlanan modüler kompozit zırhlar ve mürettebatın kimyasal, biyolojik, radyoaktif ve nükleer tehditlerin olduğu ortamlarda görevlerini gerçekleştirmesine imkan sağlayan yardımcı sistemler de var.

Yorumlar (0)