Düzce Depreme Hazır Mı?

Düzce Yirmi yıl önce bugün; 16 Ağustos’u 17 Ağustos’a bağlayan gece saat 03:02’de Gölcük Merkezli 7.4 büyüklüğünde depremle sarsıldı. Tekrarına hazır mıyız?

Özel Haber 17.08.2019, 12:40 17.08.2019, 16:57 Düzce Flaş
Düzce Depreme Hazır Mı?

DÜZCE'DE TEKRAR YAŞANACAK.

17 Ağustos 1999 Marmara Depremi’nin üzerinden 20 yıl geçti. Depremin merkez üssü Kocaeli’nin Gölcük ilçesi, 99’da saat 03.02’de yaklaşık 45 saniye boyunca 7.4 büyüklüğüyle sallandı. Depremden Kocaeli, İstanbul, Düzce, Sakarya ve Yalova da etkilendi. Depremde resmi verilere göre 17 bin 840 kişi hayatını kaybetti. Ancak bu verilerin gerçeği yansıtmadığı ve ölü sayısının bu rakamların çok daha üzerinde olduğu konusu yıllarca tartışıldı.

Düzce'nin daha ağır yara alma sebebi ise 17 Ağustos depreminin etkisi henüz geçmemişken, bu kez merkez üssü Düzce olan 7.2 şiddetindeki ikinci büyük bir depremin vurmuş olmasıdır. HEPİMİZİN ÇOK İYİ BİLDİĞİ ŞEY, İSE BUNUN TEKRAR YAŞANACAĞIDIR.

17 AĞUSTOS 1999 GECESİ DÜZCE'DE YAŞANANLAR

Depremin yaşandığı gece, yaşanan büyük yıkımda enkaz altında yaralı olarak mahsur kalanlar için büyük bir felaket yaşanmıştır.  Düzce depreme hazırsız yakalanmanın bedelini çok ağır ödemiştir. Doğru düzgün denetlenmeden yapılmış yüksek katlı binalar, korkunç bir biçimde yıkılarak insanların canını almış, ve sağ kalanları da içine hapsetmiştir. 

Malesef en büyük can kayıplarının yaşanma sebebi, depremde binalarda mahsur kalan kişilere zamanında müdahele edilememiş olması, ve yapılan müdahalelerin de, son derece acemice ve bilgisizce yapılmış olmasıdır.

17 ağustos düzce deprem fotoğrafı

ELEKTRİK KESİNTİSİ.

Depremin yaşandığı ilk anda enerji nakil hatları yerle bir olmuş ve Düzce karanlığa gömülmüştür. Kesinti, yaşanan korkunç durumu, daha da içinden çıkılmaz bir hale sokmuştur. Enkaz da kalanlara müdahale etmek isteyenler, karanlıktan dolayı kolay ulaşılabilecek enkaz alanlarına ulaşamamışdır. Depremden bir gün sonra olay yerine ulaşan habercilerin, kamera ışıklarını kullanarak enkazlarda arama yapılması, bunun en acı örneğidir.

Gece yaşanacak olası bir deprem için, seyyar aydınlatma noktaları ve jenaratörlerin ne kadar önemli olduğunu buradan hatırlatmak isteriz. Yetkililer bu konuda önlem almalı ve gerekli araç ve gereçleri kolay ulaşılabilecek noktalarda stoklamalıdırlar.

YOLLARIN KAPANMASI

Depremin hemen sonrasında yaşanan bir diğer büyük facia, Düzce Merkez içerisindeki en kritik yol güzergahlarının tamamen kapanmış olmasıdır. Deprem esnasında, Şehrin en merkezi noktalarından biri olan Bulvar Caddesi, yola yıkılan binalar nedeni ile tamamen kapanmıştır. Pek çok ana artel yıkıntılar nedeni ile araç giremeyecek şekilde tamamen tıkanmıştır. Enkazdan çıkarılanların çoğu yaya ya da kucakta hastanelere taşınmaya çalışılmıştır. 

Düzce'nin şu anda ki içinden çıkılmaz bir hal almış olan mevcut yol düzenlemelerini düşünürsek, olası yeni bir depremde nasıl bir kaos yaşanacağını tahmin etmek hiç de, zor değildir. Yetkililerin bu konuda bir planları olup olmadığı ise bilinmemektedir.

17 ağustos düzce deprem fotoğrafları

HASTANELER OKULLAR

Depremin bir saati yoktur. Gündüz ya da gece, yaz ya da kış, ne zaman olacağını tahmin etmek mevcut teknoloji ile mümkün değildir. Öğrencilerin okulda olduğu saatlerde yaşanırsa... nasıl bir durumla karşılaşılacağı ne yazık ki kestirilemez. Okul zilinin çalması ile beraber dışarı doğru koşan binlerce çocuğu görmüşsünüzdür. Onları kontrol altında tutmanın zorluğunu anlamak için, bu manzarayı görmek yeterlidir. Düzce'de okullarda mutlaka haftada bir kez bile olsa Deprem Dersleri verilmelidir. Çocukların zihninde deprem anında yapılacaklar diri tutulmalıdır.

17 Ağustos Depremi sonrasında Hastaneye yaralı taşımış kimseler olarak gözlemlerimizi buradan paylaşmak isteriz. Deprem aynı zamanda psikolojik bir yıkıntıya ve büyük korku ataklarınada sebep olmaktadır. Deprem anında Devlet hastanesi önünde tek katlı olan bölümlere dahi, depremin yarattığı travma nedeni ile giremeyen doktorlar, yaralılara bahçede müdahale etmişlerdir. Çoğu yaralı hastane içerisine girmeyi reddetmiştir. Bu önemle dikkate alınması gereken bir konudur.

İnsanların yaşadığı psikolojik travma dikkate alınarak, mutlaka seyyar ameliyathaneler ve çadırlar bulundurulmalıdır.  insanların kendilerini güvende hissedebilecekleri sağlık merkezleri oluşturulmalıdır. Hatta şimdiden prefabrike sağlık merkezleri inşaa edilmeli ve tam teşekküllü olarak hazır bekletilmelidir.

DEPREM TATBİKATI

Halkın depreme karşı bilinçlendirilmesi en önemli konuların başında gelmektedir. Depremi yaşayanlar kendince önlemler almaktadırlar. Ancak unutulmamalıdır ki, depremdenden bu yana yeni bir jenarasyon yetişmiştir. Deprem bilgisi her daim canlı tutulmak zorundadır. Düzce genelinde halkın bilinçlendirileceği ve iştirak edebileceği eğitici deprem tatbikatları düzenlenmelidir. Halka ücretsiz broşürler dağıtılmalı, ve olası depremde kullanılacak olan güvenli toplanma noktaları sık sık halka duyurulmalıdır.

DEPREMİ UNUTURSAK.

Burada yazılanların çoğu kibirli yöneticilerin anlayacağı konular değildir. Ümidimiz görev bilincinde olan ve Halkın canının, Mevkiiden-Makamdan ve ihalelerden önemli olduğunu düşünen az sayıda şehir yöneticisine bu yazının ulaşmasıdır. Bu şehir geçmişte 45 saniye içinde yerle bir oldu. Ve bu tekrar yaşandığında gerekli önlemleri almayan yöneticiler, bunun sorumlusu olacaklardır. Emin olun burada yazılanlar o zaman hatırlanacaktır.

Yorumlar (0)