31.10.2018, 18:19

Düzceli Ümit Yılmaz'ın Videosu Facebook'ta Bir Milyon Erişim Aldı

Ümit Yılmazın Videosu Facebook'ta bir milyon erişim aldı.

DÜZCE FINDIKLA GÜNDEMDE

Geçtiğimiz günlerde Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Düzce Milletvekili Ümit Yılmaz TBMM’de söz alarak fındık üreticisinin sorunları hakkında bir konuşma yapmıştı. Konuşmanın videosunu Düzce Flaş tarzıyla düzenleyerek Facebooktan yayınladık. (Videoyu İzlemek İçin Tıklayın) Özellikle Karadeniz Bölgesi başta olmak üzere, Ülkenin tamamında büyük ilgi gördü. Yaklaşık 9000 tekil Facebook kullanıcısı tarafından paylaşılan video, erişim sayının bir milyon rakamına erişmesine sebep olarak, Düzce Flaş Sosyal Medya sayfalarında izlenen en yüksek sayıya ulaşmış ikinci video oldu.


BİR MİLYON RAKAMI NE İFADE EDİYOR ?


Politik videoların ancak halkın sorunlarına temas noktasında sosyal medyada ilgi gördüğü düşünüldüğünde, Ümit Yılmaz'ın yaptığı konuşmanın, Siyasette yarattığı etkinin dışında, halk tarafından da büyük destek gördüğü ortaya çıkıyor. 


Video istatistiklerine bakıldığında, en büyük ilginin Karadeniz bölgesinden geldiği ve bu bölgelerdeki insanlar tarafından videoya büyük bir etkileşim olduğu görülüyor. Fındık üreticileri Sosyal Medyada, fındık hakkındaki görüş ve şikayetlerini Ümit Yılmaz'ın videosu ile beraber paylaşarak, kendi illerindeki Vekillerin de, bu şekilde haraket etmesi ve kendi haklarını  savunmasını talep ediyorlar.


BİR İLİ DEĞİŞTİREN SOSYAL MEDYA


Son yıllarda Düzce halkı, özellikle Sosyal Medya kullanımı konusunda büyük bir atak yapTI. Şehrin sorunlarını Ankara'nın göremeyeceği şekilde kamufle ederek, kendi koltuklarını koruma mücadelesi veren yerel siyasetçilere karşı, şehrin  gerçek durumunu gösteren bir platform olarak kullanmaya başladı.


Düzce Şehrinin  Lider'e olan sempatisi uzun yıllardır iktidara yüksek oy olarak dönüyordu. Bir takım Yerel Siyasetçiler bu durumu fırsata çevirdiler. İktidarla Halk arasında bağlantı kurmak yerine, Düzce Halkının sorunlarını, çıkan oy oranları ile kamufle etme yolunu seçtiler.


Bu durum o kadar ileri gitti ki... Halkın en basit ihtiyacı olan şehir içindeki yollar bile çamur deryasına dönüştü. Yerel yöneticilerin ikişer defa yaptıkları şatafatlı açılışlar, lüks araçları, aile üyelerine sağlanan imkanlar, şehre hiç bir faydası olmayan Yurtdışı gezileri, gereksiz boş yatırımları gibi uygulamaları ile,  Halkın bir noktadan sonra sabrını zorlamaya başladılar. Araçlarını park etmek için, musluktan su içimek için vergi veren Vatandaşlar, kendilerinden toplanan bu vergilerle yapılanları görünce adeta çileden çıktılar.


Bir türlü gelişemeyen şehrin asıl durumu Sosyal Medya paylaşımları ile ortaya çıkmaya başladı. Düzceli Vatandaşlar sosyal medya sayfaları üzerinden organize olarak, şikayetçi oldukları yerel siyasetçiler ve konular hakkındaki şikayetlerini paylaşmaya başladılar. 


Tüm bu paylaşımlar o kadar etkili oldu ki, Düzce'nin sorunları tek tek Ulusal gündeme düşmeye başladı. Bütün bunlar yaşanırken, Düzceli bazı yerel siyasetçiler kendi kurdurdukları eş, dost, yeğen yerel medyasında, kendileri hakkında yazılan methiyeleri kibirli bir şekilde, okumakla meşguldüler. Bu nedenle Halkın üzerlerine doğru yuvarladığı kar topunu göremediler.

AUDİ ETKİSİ

audi etkisi

Düzcedeki bu süreç Ülke Siyaset'inde de büyük bir etki yarattı. Düzceli Vatandaşların Audi etkisi diye adlandırdığı  bu süreç, Düzce Başta olmak üzere,  bazı Belediye Başkanları'nın görevden alınmasına sebep oldu.Ayrıca mevcut İktidar Partisinin özeleştiri yapmasına ve ''Metal Yorgunluğu'' kavramını kullanmasına neden oldu.


Değişen sistemle beraber Lider'e ayrı Parti'ye ayrı oy kullanma imkanı doğdu. Bu Düzceli Vatandaşlar tarafından seslerini liderlerine duyurma amacı olarak kullanıldı. Düzce'de 16 yıldır 3 vekil çıkaran iktidar partisi bir Vekil kaybetti. Bu durum Ankara'nın gözünü Düzce'ye çevirmesine neden oldu.


Bütün bu yaşananların sonucunda Düzce'de alışılagelmiş siyasetçi profilinin dışında bir isim olan Ümit Yılmaz Halk tarafından koltuğa oturtuldu. İlk defa kendi çabaları ile seçtirdikleri bir Vekilin Mecliste yaptığı konuşmalarla, Ülke gündemine bile tesir edebildiğini gören Düzceliler, güçlerinin farkına vardılar. Kişiye oy vermenin getirisini görmeye başladılar.


Artık Partiler İl ve ilçelerde daha nitelikli ve çıkar peşinde koşmayan adaylar arıyorlar. Buna engel olmak isteyen yerel siyasi yapılarsa, bütün güçleri ile buna direniyorlar. Bu mücadelenin sonucunu yine Halk belirleyecek. Ama kesin olan bir şey varsa, o da Düzce'de artık hiç bir şeyin eskisi gibi olmayacağıdır.

KISACASI SOSYAL MEDYA DEYİP GEÇMEYİN. 

Yorumlar (0)