Hecinler Meydan Muhaberesi

Hecinler'in Faaliyeti durdurulan katı atık depolama tesisi ile ilgili çileleri bitmek bilmiyor. Bugün çöp dökmeye gelen kamyonlara geçiş izni vermeyen köylü, ile zabıta ekipleri arasında arbede yaşandı.

Düzce'nin Sorunları 12.12.2016, 16:16 27.12.2016, 14:09 Düzce Flaş
Hecinler Meydan Muhaberesi

Köylü ile tartışan zabıta ekipleri köyde yaşayanların iddasına göre, araçlarını vatandaşların üzerine sürdüler. Bir grup köylü zabıta aracının çarpması sonucu yaralandı. Bunun üzerine köylüler kendilerini savunarak, zabıta araçlarını taş yağmuruna tuttu. Araçların zarar gördüğü, köylünün yaralandığı olay sonrası Düzce İl Jandarma Alay Komutanı Albay Yılmaz Özdemir olay yerine geldi. Köy halkı üzerlerine ekip aracını süren zabıta görevlilerinden şikayetçi olacaklarını ve tesise çöp dökmelerine izin vermeyeceklerini kaydederek, belediyeye sert sözlerle tepki gösterdiler.


BAKAN ÖZLÜNÜN ÇÖZDÜĞÜ SORUN, NEDEN KURCALANIYOR?

Geçtiğimiz günlerde Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, İSKİ ve Düzce çöp sorunu ile ilgili atılacak adımları netleştirmişti. Hecinler mevkiindeki katı atık depolama tesisinin yanı sıra Düzce'ye çöpten enerji üreten yeni bir tesis yapılması kararlaştırıldı. Ayrıca Düzce’nin günlük 400 ton çöp atığının yeni tesis kurulana kadar aktarma merkezinden İstanbul’a gönderilmesi görüşülmüştü. 

Bakan Özlü'nün çöp tesisis ile ilgili bu kararlarına rağmen Kalıcı Konutlar da bulunan Erguvan Sosyal Tesisleri’nde köy halkı ile Belediye Başkanı Mehmet Keleş ve ilçe Belediye Başkanları arasında basına kapalı olarak bir toplantı düzenlenmişti. Bu toplantıya Düzce Belediye başkanı Mehmet Keleş'te katılmış ve Köylülere Yurt dışına çöp tesisi incelemeye, götürmeyi teklif etmiş .Ve köylülerden 6 ay çöp dökmeye devam etmeleri için süre vermelerini teklif etmişti. Köylüler ise Keleş'in bu teklifine şöyle yanıt vermişlerdi;  Madem tesis Hecinler’e yapılmayacak, bizim yurt dışına gidip tesis incelememizin ne anlamı var ki. Muhtarlarımız ve köylülerimizle dün gece köyümüzde bir toplantı yaptık. Yaptığımız toplantıda olan biteni eksiksiz köylülerimizle paylaştık. Bizden istenen 6 aylık çöp dökme süresine inanmıyoruz. Zaten böyle bir tesisin 6 ayda bitemeyeceğini kendi mühendisleri bile toplantıda dile getirdi. Bizimle oynamasınlar. Son 11 aydır çöp nereye dökülüyorsa oraya dökülsün. Veya taşınsın. Bizim bu mücadelemiz sürecek.”

HECİNLER KÖYLÜLERİ HAKSIZ UYGULAMAYA DİRENİYOR.

Düzcelli Vatandaşlar ise Bakan'ın çözdüğü bu çöp sorununun, neden başkaları tarfından yeniden sorun haline getirildiğini merak ediyor?

Yorumlar (0)