Tramvay Rayları Kalkıyor

Görevden alınan, Düzce Belediyesi eski Başkanı Mehmet Keleş döneminde itirazlara rağmen yapılan Tramvay projesi, tamamen iptal edildi.

Düzce Gündem 01.08.2019, 18:12 02.08.2019, 23:50 Düzce Flaş
Tramvay Rayları Kalkıyor

YOLDA KALAN DÜZCE TRAMVAYI

Düzce'nin en işlek noktası olan İstanbul caddesine, geçtiğimiz dönem görevden alınan, Düzce eski Belediye Başkanı Mehmet Keleş tarafından yaptırılan, nostaljik tramvay projesi tamamen iptal ediliyor.  

Düzce'nin pek çok acil eksiği bulunduğu bilinmesine rağmen, yaklaşık 2 Milyon TL gibi astronomik bir rakama mal olan tramvay hattı, yapıldığı dönemde büyük tartışmalara neden olmuştu. Proje Düzceli vatandaşlar tarafından gereksiz bulunmuş, eğer böyle bir proje yapılacak olsa bile, güzargahının kalıcı konutlara kadar uzanması gerektiği vurgulanmıştı. Ayrıca Düzce trafiğinin kilit noktası olan bir caddeye böyle bir projenin konumlandırılması, zaten alternatif yol güzargahları konusunda yetersiz olan şehir trafiğini içinden çıkılmaz bir hale sokmuştu.

Düzce Nostaljik Tramvay Yapım Çalışmaları

Tramvay çalışmaya başlamasının ardından sürekli arıza yaparak yolda kalması alellacele yapılan bu göstermelik projenin, daha en başından fiyasko ile sonuçlanacağının en önemli göstergesiydi. Vatandaşların yolda kalan taranvayı ittiği görüntüler Ulusal Basına dahi konu oldu. 

Düzce Halkının zorlukla ödediği vergilerle yapılan bu projeden de, Düzce Halkına hiç bir yarar gelmedi ve Düzce Halkının 2 Milyon Lirası daha çöpe gitmiş oldu.

BUNDAN SONRA NE OLACAK?

Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'nün Tranvay projesini iptal edeceği zaten tahmin ediliyordu. Yapım aşamasının başından itibaren tramvayın çıkardığı teknik arızalar ve rayların özensiz bir altyapı üzerine konumlandırılması, iptalin başlıca sebepleri arasında gösterilebilir. Faruk Özlü, Eğer Tramvay çalışmaya devam etse bile... arıza ve bakım masraflarının yine Belediye'yi zarara uğratacağını ön görmüş olabilir.

Ayrıca mevcut rayların açılarındaki bozulmalar gözle görülür hale gelmiş durumda. Bu raylar üzerine daha sağlıklı çalışan bir tramvay koysanız dahi, raylardan verim alınamayacağı açıkça görülüyor. Mevcut raylar araç trafiğini de olumsuz yönde etkiliyor. Özensiz bir biçimde eğim verilen yolda raylar üzerine denk gelmek istemeyen sürücüler, ani manevralar yaparak zaten kalabalık olan yayaları tehlikeye sokuyorlar.

Bu ve pek çok sebep önceki dönem yapılan pek çok göstermelik proje, Düzceli'nin vergileri ile toplanan paraların çöpe gitmesine sebep oldu. Şimdi asıl soru, bu zararın yine Düzceli'nin sırtına yüklenip yüklenmeyeceğidir. Bu büyük zararlara sebep olanlar bellidir. Bu zararlara sebep olanlardan hesap sorulmaması kamu vicdanını yaralamaktadır.

Yorumlar (3)
Metin 6 ay önce
Önceki dönemler araştırılmalı...
Hüseyin cakar 6 ay önce
Rayları şölenler utansın
(Bursalı) AYHAN SAYGINER 5 ay önce
Hızlı tren raylarını da bir sonraki dönemde sökecekler anlaşılan..Hersey bir heves mi? Bunun yaptırılması ve sökülmesinin Bütçesi nedir?