Faruk Özlü'den YHT İmza Kampanyasına karşı açıklama

Düzce'de ve çevre illerde YHT konusunda heyecan artarken, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü'den beklenmedik bir açıklama geldi.

Düzce Gündem 05.01.2020, 16:54 05.01.2020, 17:16 Düzce Flaş
Faruk Özlü'den YHT İmza Kampanyasına karşı açıklama

KAMPANYA BÜYÜYOR.


Düzce'de vatandaşlar tarafından büyük destek gören, hızlı tren güzargahının Düzce üzerinden geçmesine yönelik kampanyalar genişleyerek devam ediyor.

 
Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı İnşaat Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar tarafından İstanbul-Ankara arasındaki Yüksek Hızlı Tren (YHT) hattının Bolu, Düzce,Sakarya ve Kocaeli başta olmak üzere toplam altı ili aşarak geçmesi gerektiği yönünde başlatılan  kampanyalara destek bir çığ gibi büyümeye devam ediyor.


GAZETECİLER CEMİYETİ VE KENT KONSEYİ BİRLİKTE İMZA KAMPANYASI BAŞLATTI.


Düzce Gazeteciler Cemiyeti (DGC) Başkanı Erol Tayhan ile Düzce Kent Konseyi Başkanı Av. Ali Dilber ve Kadın Meclisi Başkanı Hanife Gür  başta olmak üzere Kadın Meclisi Üyeleri ve gazeteciler birlikte hareket ederek, YHT’nin bölgeye katkısı anlatılarak imza kampanyasına destek çıkmaları istendi.

Yüksek hızlı tren için imza kampanyası düzce


Açılan standlara Düzceli vatandaşların yoğun ilgisi YHT konusunda Düzce'de ve bölgede büyük bir beklenti oluştuğunu açıkça göstermiş oldu.


FARUK ÖZLÜ'DEN İMZA KAMPANYASINA KARŞI AÇIKLAMA GELDİ.


Düzce'de ve çevre illerde YHT konusunda heyecan artarken, Düzce Belediye Başkanı  Faruk Özlü'den beklenmedik bir açıklama geldi.


Özlü.  Ankara-İstanbul güzergahında kurulması planlanan Yüksek Hızlı Tren hattının Düzce’den geçmesine yönelik olarak imza kampanyası başlatılmasının doğru bir hareket olmadığını söyledi. Konuyu üç yıl önce Ulaştırma Bakanlığı yetkilileri ile görüştüğünü ve teknik olarak sıkıntı olduğu yönünde kendisine bilgi verildiğini anlatan Belediye Başkanı Faruk Özlü, bugünlerde tekrar Düzce gündemine gelince 2 hafta önce de Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcıları ile görüştüğünü dile getirdi.


KONUYU BU KADAR KÖPÜRTMEK DOĞRU DEĞİL.


Bakanlığın konuyu çok iyi bildiğini ve uzmanların teknik ve mali yönden olabilirliği üzerinde çalışmalarını sürdürdüğünü aktaran Özlü, “Konu işin ehlinin elinde. Şu anda başka bir güzergah olsun diye aktif bir çalışma da yok. Sanki tren kaçıyormuş gibi bu konuyu bu kadar köpürtmek, imza toplamak doğru bir hareket tarzı değil. Düzce’de hiçbirimiz hızlı tren uzmanı değiliz. Bırakalım uzmanlar çalışsın. Bakanlık uzmanları en doğru kararı verecektir. İşin uzmanlarına güvenin” dedi.


YHT prejisinin Düzce ve çevre illerinden geçmesi için başlatılan imza kampanyasına, Düzce Belediye Başkanı Faruk Özlü’nün danışmanı ve Kent Konseyi başkanı olan Av. Ali Dilber'inde imza kampanyasını başlatan isimlerden olması, Özlü'nün ise bu kampanyaya karşı çıkması kafalarda soru işaretleri oluşmasına neden oldu.


DÜZCE VE KOMŞU İLLER SEFERBER OLDU.

Yüksek hızlı tren projesi düzce sakarya hendek bolu
Düzce'de başlayan süreç güzargahın geçmesi istenen illerdeki vatandaşalarda da büyük bir beklenti yarattı. Özellikle mesafelerin ciddi şekilde kısalacak olmasının, bölgeye büyük bir hareketlilik katacağı ve güzargah üzerindeki il ve ilçelerin büyük bir ekonomik pozisyon kazanacağı yönünde beklenti oluşmuş durumda.


GÜZARGAH ÜZERİNDEKİ İLLERDEN MİTİNG ÇAĞRISI.


Yüksek hızlı tren projesinin güzarhahı konunda Sosyal Medya Paylaşımlarıda dikkat çekiyor. İstanbul, Gebze, İzmit, Sakarya, Hendek, Düzce, Bolu, Gerede, Ankara ulaşması için internette imza kampanyaları düzenleniyor.


Sosyal Medya Paylaşımlarında güzargahta bulunan illerde toplanılarak miting yapılması gerektiği yönünde çağrılar yapılıyor.


YHT KONUSU ÜLKE GÜNDEMİNE GELMEK ÜZERE


YHT konusu Bölge halkı tarafından büyük destekle sahiplenilmiş durumda. Konunun bu kadar büyümesinin, popülist söylemlerin dışına çıkmaktan çekinen Yerel Siyastçileri huzursuz ettiği göze çarpıyor. 


Önümüzdeki günlerde konunun, Ulusal Medya'ya da yansıyacağı kuvvetle muhtemel görünüyor. Konunun sonucunun, ne olacağını zaman gösterecek...

Yorumlar (4)
Misafir 5 ay önce
Boş adam
Sancak 5 ay önce
Sayın Başkan ağlamayana meme yok derler bunu en iyi sizin bilmeniz lazim
Mehmet 5 ay önce
Evet uzmanların çalıştığı kervan kavşağı gördük. Siz nasıl karşı çıkarsınız alın size cezası gibi yaptınız.
Fikret Çolak 5 ay önce
Neden böyle diyorsun sayın faruk özlü ankarayla istanbulun ortası duzceysee bunu en çok hak eden Düzce görüşme uzmanla git reisle görüş