Düzce'nin Sağlık Sorunları Meclis Gündeminde

Düzce'de son günlerde yaşanan kalp krizi kaynaklı ölümler ve sağlık alanındaki sıkıntılar İyi Parti Tarafından Meclis gündemine taşındı.

Düzce Gündem 18.09.2019, 14:51 18.09.2019, 15:35 Düzce Flaş
Düzce'nin Sağlık Sorunları Meclis Gündeminde

İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, Sosyal Medyada gündem olan Düzceliler'in şikayetleri ışığında hazırladığı 9 soruluk önergesini, TBMM Başkanlığı'na sundu. Türkkan önergesinde, Düzce'de kalp rahatsızlığı olan hastalara müdahale edecek doktor eksikliği bulunduğunu ve tıbbi teçhizat eksiklikleri konularına vurgu yaptı.

İyi Parti TBMM Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, geçtiğimiz günlerde Düzce'ye bir ziyaret gerçekleştirmişti. İYİ Parti TBMM Grup Başkanvekili ve Kocaeli Milletvekili Lütfü Türkkan, Bakanlık yetkilileri ile yaptığı görüşmenin ardından Düzce İyi Parti İl Başkanı Yunus Özay Er ile beraber bir açıklama yaparak, Düzce'de Sağlık alanında yaşanan ölümcül sorunları, Meclis gündemine taşıyacağı sözünü vermişti.

SAĞLIK  BAKANINDAN CEVAPLAR İSTEDİ

Uzman hekim ve cihaz ihtiyacı başta olmak üzere son dönemde Düzceliler'den gelen şikayetleri dikkate alarak hazırladığı soru önergesini Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca tarafından yazılı olarak cevaplandırılmak üzere Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Başkanlığı'na sunan Türkkan, özellikle kalp rahatsızlıklarına bağlı olarak yaşanan sıkıntıları gündeme taşıdı.
 

DÜZCE'DE DOKTOR SIKINTISI VE SEVK SIRASINDA ÖLEN HASTALAR

Önergesinde, Düzce’de ciddi anlamda doktor sıkıntısı çekildiğini belirten Türkkan, özellikle kalp rahatsızlığı olan hastalara müdahale edecek doktor eksikliği bulunduğunu ayrıca Düzce'de yaptığı istişareler sonucunda edindiği bilgileri paylaştı.

Grup Başkanvekili Lütfü Türkkan, kalp krizi geçiren hastaların; başta kardiyoloji konusunda teçhizat yetersizliği, mevcut teçhizatların bozuk olması ya da çalışma performansının düşüklüğü ve başka hastanelere sevk edilme sırasında yaşanan zaman kaybı nedeniyle vefat ettiğinin ifade edildiğini aktardı.

DOKUZ SORULUK ÖNERGE
 

Lütfü Türkkan Dikkat çekici ifedeler yer alan dokuz sorudan oluşan önergesi ise şu şekilde; 

1- Kalp krizi geçiren hastaların; başta kardiyoloji konusunda doktor olmaması, teçhizat yetersizliği, mevcut teçhizatların bozuk olması ya da çalışma performansının düşüklüğü ve başka hastanelere sevk edilme sırasında yaşanan zaman kaybı nedeniyle vefat ettiği doğru mudur?

 
2- Düzce’de Atatürk Devlet Hastanesi ve Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi olmak üzere 1 devlet, 1 de üniversite hastanesi olmasına rağmen kardiyoloji konusunda neden sıkıntı yaşanmaktadır? 


3- Bu hastanelerde kardiyoloji bölümü var mıdır? Varsa bu hastanelerde görev yapan kardiyoloji uzmanı sayısı kaçtır?


4- Düzce’de bu konuda açık yaşanmasına rağmen Düzce Atatürk Devlet Hastanesi’nde görev yapan Kalp Damar Uzmanı Dr. Ekin İlkeli ve Genel Cerrahi Uzmanı Dr. Sinan Cumhur Karakoç’un geçici görevle Şırnak’a gönderildiği doğru mudur? Bunun gerekçeleri nelerdir? Bu iki doktor yerine atama yapılmış mıdır?


5- Düzce Devlet Hastanesi’nde bazı ameliyatların iptal edildiği doğru mudur? Bunun gerekçeleri nelerdir? 


6- Düzce’de kalp rahatsızlığı yaşayan hastalar için gerekli teçhizatlar neden bozuktur, bu konuda neden yetersizlik yaşanmaktadır, bu teçhizatların çalışma performansı neden düşüktür?

7- Düzce’deki hastanelere kardiyoloji ile ilgili teçhizatlar ne zaman alınmıştır, bunlar alınırken nasıl bir prosedür izlenmiştir? Bu teçhizatların denetimi yapılmakta mıdır?


8- Düzce’ye yeterli sayıda kardiyoloji uzmanı doktor ataması yapılması düşünülmekte midir? Bu ne zaman gerçekleşecektir? 


9- Düzce’deki 2 hastanede kardiyoloji konusundaki sıkıntılar giderilene kadar özellikle kalp krizi geçiren hastaların hayatlarını kaybetmemesi ve başka rahatsızlık yaşayan hastaların sağlıklarına kavuşması için Bakanlık olarak ne gibi tedbirler alınması düşünülmektedir

Düzce İyi Parti soru önergesi

Düzce İyi Parti Soru Önergesi 2. sayfa

Yorumlar (0)