Düzce Hızlı Tren İstiyor

Ankara-İstanbul arasında, 2020 yılında ilk etabının ihalesi gerçekleştirilecek bir hızlı tren projesi için Düzce son günlerde atağa kalktı.

Düzce Gündem 25.12.2019, 15:41 03.02.2020, 17:54 Düzce Flaş
Düzce Hızlı Tren İstiyor

DÜZCE PROJENİN DEĞİŞMESİNİ İSTİYOR

Süper Hızlı Tren de denen bu trenle Ankara-İstanbul arası 1 buçuk saate inecek. Ankara İstanbul arasında sadece Adapazarı’nda durağı olan bu demiryolu 3 etap halinde inşa edilecek. Demiryolunun Halkalı-Sarıyer arası, Sarıyer-Adapazarı arası ve Adapazarı-Sincan arası olmak üzere 3 etap halinde inşası hedefleniyor.

6 milyar dolara mal olması beklenen demiryolunun Çin’den sağlanan krediyle yapılması planlanıyor. Yolun Adapazarı-İstanbul etabının ihalesi 2020 yılında gerçekleştirilecek.

Düzce Yüksek Hızlı Tren Projesi

İlk olarak 2011 yılında gündeme gelen bu İstanbul-Ankara Demiryolu hattında günde 23 bin 328 yolcu taşınması öngörülüyor. Güzergahta 71 kilometre uzunluğunda 49 tünel ve 14 kilometre uzunluğunda 25 viyadük planlanmış.

Güzergahın kendi amorti süresi 30 yıl olarak hesaplanmış. Bu belirlenen güzergahta Düzce'nin değişiklik talebi var. Bir süredir hattın,Düzce’den geçirilmesi için ciddi bir kampanya yürütülüyor. 

Kampanyanın başında Düzce Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ayhan Şamandar var. Kampanyanın geniş kitlelere ulaşarak Kamuoyu oluşturulması için büyük bir çaba sarf edildiği gözlemleniyor.

Şamandar hem Düzce’de, hem Bolu’da düzenlenen toplantılara katılarak bölge halkını konu ile ilgili bilgilendirmeye çalışıyor.

NEDEN GÜZARGAH DEĞİŞMELİ ?

Şamandar güzergah değişikliğinin gerekliliğini şu kelilmelerle ifade etmiş:

Bilindiği üzere Ankara-İstanbul YHT hattı Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahında planlanmıştır.

Bu güzergahta YHT Ankara-İstanbul arasında sadece Sakarya ilinde durmaktadır. Planlanan hattın sadece Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya kesiminde mühendislik açısından çok zor bir topoğrafyaya sahiptir.

Bundan dolayı bu güzergahta toplam uzunluğu 71 bin 365 m olan 49 adet tünel ve toplam uzunluğu 13 bin 770 m olan 25 adet viyadük ihtiyacı ortaya çıkmaktadır. Bu yüzden projenin yapım maliyetleri çok fazla artmaktadır.

Bu güzergahın maliyeti TCDD tarafından 6 milyar Dolar olarak hesaplanmıştır ve günde 23 bin 328 kişinin taşınacağı bu güzergahın kendini amorti etme süresi 30 yılı bulmaktadır.

MEVCUT PROJE FAY HATTININ ÜZERİNDE

Aynı zamanda bu güzergah Kuzey Anadolu fay hattının tam üstündedir ve mevcut projede 30 km boyunca YHT faya paralel gitmekte olup deprem açısından çok ciddi bir risk taşımaktadır.

Yapmış olduğum çalışmalar sonucunda Ankara-Sincan-Çayırhan-Sakarya-İstanbul güzergahına alternatif olarak, çok daha verimli ve ekonomik olan Ankara-Kızılcahamam-Gerede-Bolu-Düzce- Hendek-Sakarya-İzmit-Gebze-İstanbul güzergahını öneriyorum.

Bizim planladığımız hat 6 ilde, devletin planladığı hat 3 ilde duruyor.Bizim projemizde yolcu sayısını 3’e katlıyoruz. Kendini 30 yılda amorti edecek bir hatta şirketlerin gireceğini düşünmüyorum.

DÜZCE HALKI BEKLENTİ İÇİNDE

Başlatılan bu kampan Düzce Halkında karşılık bulmuş durumda. Düzce yıllardır İktidar Partisinin kalesi konumunda gözüktüğünden vatandaşta ciddi bir beklenti oluşmuş durumda. 

Düzceliler bu projenin Düzce'den geçeceğini düşünüyor. Ancak bu aksi bir şekilde gelişme olur ve Düzceyi proje dışı bırakan bir sonuç ortaya çıkarsa, bunun ciddi bir hayal kırıklığı yaratacağı aşikar.

Yürütülen Yüksek Hızlı Tren kampanyasının sonucunun, Düzceli seçmenin gelecekteki oy tercihlerini önemli bir şekilde etkileyeceğini unutmamak gerekiyor.

Özellikle İktidar Partisine mensup Milletvekilleri'nin, konunun kendi Partileri için Düzce'de bir güven oylamasına dönüşeceğini öngörerek, kulis faaliyetlerini, buna göre yoğunlaştırmak zorunda olduklarının altını çizmek gerekiyor.

Yüksek Hızlı Tren Düzce'den geçmez ise büyük hayal kırıklığı yaratır...

Yorumlar (13)
Selda 5 ay önce
Pek umudum yok bu konuda çünkü yapıyorlar arkasından yıkıyorlar akp liyim ama düzce belediye başkanının mhp den olmasını dilerdim çünkü 6 senedir düzcede yaşıyorum hâlâ aynı. Arada bi değişiklikler oldu tabi saat kulesi yapıldı yıkıldı. Tramvay yapıldı kaldırıldı raylar söküldü filan bakalım daha neler göreceğiz. Bizim milletimizde bizlerde de kabahat var. Yaparlar laf ederiz yapmazlar yine laf ederiz. Tranvay mesela bence gayet güzel görünüyordu. InşAllah hızlı tren konusunda da düzce için sağlam bir kararlılık olur hayırlısı ne ise o olsun
Mehmet Gündoğdu 5 ay önce
Düzce'den bu hızlı tren hattı geçerse,Düzce' ye çok büyük bir katkı sağlar,ve iktşdar partisinin oyunu ikiye katlar,ya aksi olursa düşünmek dahi istemiyorum.Saygılarımla,
Olcay AYDOĞDU 5 ay önce
Duzcemiz gelişmesi ve kalkınması için gerekli olan bir proje hemde ulaşım daha kolay olur benim annem akciğer nakli olacak ve bu tedavisi Ankara'da uygun nakil bulunduğu taktirde 1 saat içinde en az ankarada olmamız lazım ama malesefki ulaşımda problem yaşadığımız için Ankara'ya taşınmak durumundayız eğer bu proje onaylanırsa bütün hastalarimiz için çok iyi olacaktır bu projenin onaylanmasını gerçekten çok önemli sesimizi duyun .
Ramazan 5 ay önce
Şehrimiz de yaşanan onca hayal kırıklığına rağmen biz AKP diyosak halen onlarda bizi tutmalıdır. Biz başlıca semboluz yüzde oranla en çok oy gelen yerlerinin başını çekıyoruz
Murat durmuş 5 ay önce
Düzce’den geçmesi mükemmel bir iş yapılmış olur
Erdinc yilmaz esmahanim k. 5 ay önce
Tamam hızlı treni yapsınlar o transit geçiyor bize yavaşı lazım nufrendede durabilir
Erdinc yilmaz esmahanim k 5 ay önce
Yavaş trenede razıyız belkinufrendede durur
Uğur 4 ay önce
Yok kalsın yavaşını zaptedemedik hızlısını hiç tutamayız parası bizden cıkacak bide ben bunun adini bile duymadim kimseden kim istiyo ilk duydum daha yolmu yapıyonuz hayırdır
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın