Düzce'de Yüksek Hızlı Tren Toplantısı Yapıldı

YHT Yüksek Hızlı Tren Grubu bilgilendirme ve paylaşım toplantısı Düzce Ticaret ve Sanayi odasında bir toplantı düzenledi.

Düzce Gündem 30.01.2020, 05:28 30.01.2020, 12:42 Düzce Flaş
Düzce'de Yüksek Hızlı Tren Toplantısı Yapıldı

DÜZCE'DE YÜKSEK HIZLI TREN TOPLANTISI

Toplantıya, Yüksek Hızlı Tren güzergahının Gerede Bolu Düzce güzergahının üzerinden geçmesi konusunu gündeme taşıyan ve projenin mimarı olan, Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar,  Düzce Ticaret ve Sanayı Odası Meclis Başkanı Ahmet Dertli, Stk temsilcileri ve gazeteciler katıldı.

Ayhan Şamandar Düzce Ticaret ve Sanayi Odası Konuşması

Düzce Ticaret ve Sanayı Odası Meclis Başkanı Ahmet Dertli Toplantının açılış konuşmasında şu açıklamaları yaptı;
''Bu Proje Düzce'nin gelmiş geçmiş en önemli projesidir. Düzce'nin gelişmesine büyük katkısı olacak her platformda Düzce'nin tanıtımına büyük katkısı olacak bir proje olduğunu düşünüyorum.''


''Bu projenin uygulana bilmesi için, alternatif güzergah ile mevcut önerilen güzergah arasındaki güçlü ve zayıf yönleri, çok iyi anlatmamız lazım. Bazen bürokrasi seçmiş olduğu güzargahlarda Siyasi olabiliyor. Fakat bizin burada önerdiğimiz güzergah, hem ekonomik hem amacının yolcu taşınması olduğu için en çok yolcunun ikamet ettiği rotadan geçmesinin avantajlarını göstermektedir...''


Düzce Üniversitesi Teknoloji Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ayhan Şamandar işe, proje hakkında katılımcılara detaylı bilgiler verdi. 


BUNDAN DAHA BÜYÜK PROJE YOK

Prof. Dr. Ayhan Şamandar yaptığı konuşmada, bu projenin bütün bölge için çok önemli olduğunu ve bundan daha büyük bir proje olmadığı vurgusunu yaptı.
Şamandar. Projeyle ilgili olarak epey mesafe aldıklarını, bölgeyi kapsayan il ve ilçelere giderek temaslarda bulunarak projenin olgunlaşması için destek topladıklarını dile getirdi.
Ulaştırma Bakanlığı ve TCDD Genel müdürü ve yardımcılarıyla da  görüşmeler yaptıklarını dile getiren Şamandar, neredeyse konu ile alakalı görüşmedikleri kimse kalmadığını ve konunun muhattaplarından hiç bir itiraz gelmediğini anlattı.


MEVCUT PROJE YANLIŞ YAPILMIŞ
Mevcut Projedeki yanlışlar hakkında da bilgiler veren Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Ankara'dan Beypazarı Mudurnu, Adapazarından İstanbul'a ulaşan mevcut projenin yanlışlıklarını detaylarıyla anlattı. Şamandar ayrıca Düzce-Bolu-Gerede hattında nüfus yoğunluğunun çok daha fazla olduğunun altını çizdi. 

Düzce Yüksek Hızlı Tren Toplantısı


MEVCUT PROJE FAY HATTININ ÜZERİNDEN GEÇİYOR.
Prof. Dr. Ayhan Şamandar Toplantıda çok çarpıcı bir açıklamada da bulundu. YHT Projesinin mevcut haliyle Fay Hattının tam üzerinden geçirildiğini harita üzerinde gösterdi. Yüksek hızlara ulaşan Trenin fay hattı üzerinden geçen bir güzergahtan geçirilmesinin büyük bir güvenlik riski oluşturacağını belirtti.
Şamandar, Düzce-Bolu-Gerede hattında güvenlik riski oluşturacak bir fay hattı bulunmadığını ve projenin mutlaka bu güzergahtan geçmek zorunda olduğu belirtti.


YHT DÜZCE'YE NELER KAZANDIRACAK.
Yüksek hızlı Trenin Düzce'ye kazandıracaklarını da anlatan Prof. Dr. Ayhan Şamandar, Turizmin bölgede büyük bir patlama yapacağını, ticari yatırımların artacağını ve özellikle trafik kazaları konusunda ciddi bir düşüş yaşanacağını belirtti. Ayrıca hızlı ulaşımın Üniversite öğrencileri için büyük bir avantaj olacağını Düzce'nin Ankara ve İstanbuldaki yoğun nüfusun Yht'nin geçtiği güzargahlara doğru yayılacağını sözlerine ekledi.
Yapılan sunumun ardından katılımcılarla yapılan soru cevap etkinliği sonrası, toplantı sona erdi.

Yorumlar (0)