Belediye'nin Bisiklet Yolu açıklamasına ilk tepki İYİ Partili Özyiğit'ten geldi

Düzce Belediyesinin Bisiklet Yolu Projesi ile ilgili yaptığı savunmaya ilk tepki İYİ Parti'li Oğuz Özyiğit'ten geldi.

Düzce Gündem 04.11.2019, 12:10 04.11.2019, 13:33 Düzce Flaş
Belediye'nin Bisiklet Yolu açıklamasına ilk tepki İYİ Partili Özyiğit'ten geldi

Geçtiğimiz cuma günü, Düzce Belediyesi'nin İstanbul Caddesinde başladığı Bisiklet Yolu Projesi, Belediye Otobüsünün Belediyenin bariyerleri ve araçlar arasına sıkışarak trafiği altüst etmesi ile fiyaskoyla sonuçlanmıştı.


Konu ile ilgili video ve fotoğraflar Sosyal Medya üzerinden paylaşılmış, binlerce Düzceli yapılan uygulamanın yanlış olduğu yönünde tepkilerini dile getirmişlerdi.
Vatandaşlardan gelen tepkiler üzerine Düzce Belediyesi, uzun bir savunma yayınlamış ve proje hakkında vatandaşların eleştirdikleri konulara göre açıklamalar yapmıştı.

Düzce Belediyesi Bisiklet Yolu Projesi


Düzce Belediyesinin bu açıklamasına ilk tepki, Meclis toplantılarında, Belediye'nin harcamalarına karşı gösterdiği sert tepkilerle dikkatleri çeken,  İYİ Parti Belediye Meclis Üyesi Oğuz Özyiğit'ten geldi.


İYİ Parti Düzce İl Başkanlığının Sosyal Medya Sayfalarından yayınlanan açıklamada, Özyiğit dikkat çekici noktalara değindi. İşte  o açıklama;


DÜZCE BELEDİYESİ'DEN ÖZRÜ KABAHATİNDEN BÜYÜK AÇIKLAMA


Bildiğiniz üzere yeni yapılan bisiklet yolunun Çevre Şehircilik Bakanlığının resmi gazete de yayınlanarak yürürlüğe giren yönetmeliğine göre ters yöne yapıldığını belirtmiştik.
Buna istinaden Düzce Belediyesi yön ile ilgili bir açıklama yaptı.


Öncelikle şunu belirletim Belediyeler kanun koyucu değil, kanunu uygulayıcıdır. Yorum yapamazlar, kanunu kendilerine göre şekillendiremezler.
Kaldı ki bisiklet yollarındaki yönetmelik, dünya standartlarıda göz önüne alınarak, yılların deneyimiyle Çevre Şehircilik Bakanlığı tarafından hazırlanmıştır.
Tek yönlü yollarda bisiklet yolları, trafiğin akış yönüne göre yolun sağ tarafına yapılır.


Bu madde açık ve nettir.
Bununda bir sebebi vardır. Karşıdan karşıya geçecek olan yayalar araçların geldiği yöne bakarak hareket ederler. Aynı yönden gelmeyen bisiklet ile yayanın çarpışması ve kaza oluşması muhtemeldir. Dünya standardı böyledir. Araçların geliş yönüne göre bisiklet yolu sağ tarafa yapılır.


Şimdi gelelim Düzce Belediyesinin açıklamasına,
Komisyonda karar almışlar, otobüslerin kapıları sağ taraftan açıldığı için, duraklarda sıkıntı olmasın diye bisiklet yolunu sola koymuşlar.
Dünyadaki hiç bir şehir planlamacısı bunu düşünmemiş, çevre şehircilik bakanlığı sayfalar dolusu yazdığı yönetmenliğe bunu koymayı akıl etmemiş, ama bizim komisyon üyeleri akıl etmiş.
Zannedersin bisiklet yolunun geçtiği güzergah içerisinde belediye otobüsü geçen tek şehir bizimkisi, eşine dünyada rastlanmayan durumada Düzce Belediyesinin adını bilmediğimiz bir komisyonu çözüm bulmuş.


Helâl size çocuklar...
Hata yaptınız kabul edin, vatandaşın hayatını sırf bilmediğiniz bir konuda inatlaşmanız yüzünden tehlikeye atmayın.
Genişliğı yanlış, meyili yanlış, güvenlik mesafesi yanlış, rengi yanlış daha bunlara girmiyorum bile...
Çok geç değil, yerini değiştirin.


Aksi halde Düzce 'de ilerde yine birileri tarafından sökülecek hatalı bir yatırıma evet demiş olursunuz.
Ayrıca açıklamanızda birttiğiniz komisyon hangi komisyondur ve kimlerden oluşur bilmek isteriz.

Yorumlar (2)
Ahmet. 7 ay önce
Halkı devlet düşmanlığına itiyorlar. Zaten ülkece zor günler geçiriyoruz. Birde üstüne daha da zorlaştırıyorlar. Bu kadar saçma bi metod daha görmedim. Bir sıra park yeri ortası yol. 1.5 şeritlik yer ise bisiklet yolu. Ve gayet ama gayet güvensiz ve tehlikeli bir yol. Vatana millete daha ne kadar madara olacağız bilmiyorum.
adem y. 7 ay önce
en azından aklı başında biri varmış belediye meclisinde