Ak Parti Düzce'de Anket yaptırıyor. Belediye Başkanın'dan Memnun musunuz?

Ak Parti'nin uzun süredir konuşulan yerel yönetimlerde ki yenileme hareketi Düzce'ye de yansımaya başladı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın günlerdir her konuşmasında, Ak Partili Belediye Başkanlarına sert göndermelerde bulunuyordu. Bunun hemen akabinde, Düzce'de Belediye Başkanı ile ilgili anket çalışması başlaması, önemli gelişmelerin habercisi olarak yorumlanıyor.

Düzce Gündem 10.08.2017, 12:28 27.01.2020, 00:36 Düzce Flaş
Ak Parti Düzce'de Anket yaptırıyor. Belediye Başkanın'dan Memnun musunuz?

SADECE BELEDİYE BAŞKANI SORULUYOR.

Düzce'de Ak Parti'nin yaptırdığı anket gündem konusu oldu. Rastgele telefonla aranan Vatandaşlara, Bilgisayar üzerinden ''Belediye Başkanından Memnun musunuz?'' sorusu yöneltiliyor ve söylenen seçeneklere uygun tuşlara basmanız isteniyor. Ankette İlginç olan nokta ise nokta atışı, tek bir sorunun sorulması. Peki bu ne anlama geliyor? 

Düzce Belediye Başkanı Mehmet Keleş'in, Düzceli Vatandaşların çoğunluğu tarafından uzun süredir sert bir şekilde eleştirildiği biliyordu. Hatta bu eleştirilerin ''Bimer'' üzerinden şikayetlere dönüştüğüde, pek çok kez gündeme gelmişti. Özellikle Başkan Keleş'in, ''Başbakanlık Etik Kurulu'' tarafından, ceza almasına sebep olan, Milyonluk Audi makam aracı ve sonrasında yaptığı açıklamalar, Ak Parti'nin  ''Kibirli Belediye Başkanları'' özeleştirisinin çıkış noktası oldu. Bu bağlamda Ak Parti Düzce'de tam olarak sorunun kaynağı olan yapının, mimarına odaklanmış görünüyor.

Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan, partisinin grup toplantısında. "Eğer bizim dava idraki ile hareket etmiyorsa bize zarar veriyorlar ve zarar veren kardeşlerimizi de uyarıyorum kusura bakmasınlar, biz uyarmadan kendileri bu uyarıyı yapsınlar ve adımı atsınlar," şeklinde yaptığı açıklama sonrası, Pek çok Belediye Başkanı'nın ''gerekini yapmak'' konusunda direnç göstermeye başladığı ortaya çıktı. Bu konu Cumhurbaşkanı'na, en yakın gazetecilerden olan Abdülkadir Selvi'nin, köşe yazısına da konu oldu.

SİYASET BARONLARI

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Yerel Yöneticileri kastederek söylediği ''Gerekeni Yapın'' sözüne karşılık, pek çok yerel yönetici kendi bağlantılarını kullanarak, koltuklarını korumak adına lobi faaliyetleri yürütmeye başladılar. Bu faliyetler özellikle Vatandaşlardan gelen şikayetleri ve bazı Ak Partiye yakın gazetecilerin ''Belediye Başkanları Derebeylerine dönüştüler'' eleştirilerini doğrulamış oldu. 

Yaşanan bu gelişmelerin Ak Parti Genel Başkanı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı çok kızdırdığını, geçtiğimiz günlerde Rize'de yaptığı konuşmadan anlamak mümkün. Cumhurbaşkanı erdoğan konuşmasında; ''Davası olmayan ve bulunduğu yerde milletimizin tamamını kucaklayamayan hiçkimse AK Parti'de yöneticilik yapamaz. 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla AK Parti'de etkinlik kurmaya kalkan herkes karşısında bu kardeşinizi bulur.'' Diyerek, Ak Parti'yi, kendi menfaatlerine göre dizayn etmeye çalışan, kibirle yoğrulmuş Yerel Yöneticileri, Siyaset Baronluğu yapmakla suçlamıştı.

Yaşanan bu gelişmelerin ve Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın Belediye Başkanlarına yönelttiği sert göndermelerin, Düzce Halkı tarafından ''Düzce Belediye Başkanını anlatıyor'' şeklinde yorumlandığı ise gözden kaçmıyor. 

PEKİ ŞİMDİ NE OLACAK

Bu sorunun cevabını kısa biz zaman sonra ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakılıyor. Cevap ise, AK Parti Teşkilatlardan Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Mustafa Ataş'ın yaptığı açıklamada gibi görünüyor. Ataş konu ile ilgili yaptığı açıklama şöyle ifadeler kullanmıştı ; "AK Parti'de tartışılmaz ve vazgeçilmez bir kişi vardır, o da Recep Tayyip Erdoğan'dır, Erdoğan dışında herkesin tartışılabilir ve değerlendirmeye tabi tutulabilir '' Ataş'ın yaptığı bu açıklama sonrası, 15 yıl, 20 yıl, 25 yıl öncesinin siyaset baronlarının tarzıyla AK Parti'de etkinlik kurmaya kalkan herkesin, koltuklarının sallantıda olduğu sonucu ortaya çıkmış oluyor.

Yorumlar (3)
Selçuk 2 yıl önce
Düzceliler olarak memnun değiliz !!!
HasanZENGİN Yeni taşköprü köyü delegesi 2 yıl önce
İl başkanı hikmet keskin hala koltuğunda neden oturuyo
Düzceli81 2 yıl önce
Belediye başkanından memnun değilim çünkü her işi yarim ve pazaryerinin oradaki yol yarim ve kaldirm taslar kaldirilmis ama yerine yenisi yok rezilik almis basini gidiyor olimpiyat tarandan e-5 çikan araçlar rampa çıkıyorlarmış dalıp çıkıyorlar her yerde rezilik var başkada bişey yok belediyecilik anlayisi yok